Przyjdź dopingować najlepszych lekkoatletów
Po raz czwarty w historii, Szczecin będzie gospodarzem Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce (29 - 31 lipca). Rywalizować będzie ponad 500 najlepszych lekkoatletek i lekkoatletów z całej Polski. Oficjalne otwarcie Mistrzostw dziś o godz. 16:30 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej.
90. jubileuszową odsłonę Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce uświetnią swoją obecnością m.in. dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski (na zdj.), rekordzistka świata Anita Włodarczyk, Adam Kszczot i Marcin Lewandowski - wspaniali 800-metrowcy czy aktualny mistrz globu Paweł Fajdek. Warto zaznaczyć, że chód panów na 20 km będzie miał niecodzienną oprawę. Aby lepiej pokazać kibicom rywalizację w tej ciekawej i niełatwej konkurencji, zawodnicy wystartują w środę wieczorem (30 lipca) po godz. 20:30 na terenie przed Halą Widowiskowo-Sportową przy ul. Szafera. Publiczność będzie mogła kibicować zarówno na Stadionie, jak i wzdłuż trasy chodziarzy.
W Szczecinie Mistrzostwa po raz pierwszy odbyły się w 1965 roku na Stadionie Pogoni. Trwały trzy dni, a na finałach pojawiło się 10 tysięcy osób. Właśnie wtedy padł nowy rekord Polski w biegu na 100 m - 10,1 s. Należał on do urodzonego we Lwowie Wiesława Maniaka, który jest obecnym Patronem Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Szczecinie. Rok później na Mistrzostwach Europy w Budapeszcie na identycznym dystansie został mistrzem Europy. Udowodnił tym samym, że nie bez powodu w 1964 na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio nazwano go „najszybszym białym człowiekiem na świecie”.
Kolejne Mistrzostwa Polski w Szczecinie odbyły się w 2002 roku. Tym razem odbywały się one na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej, który otrzymał imię najwybitniejszego lekkoatlety ze Szczecina, czyli właśnie Wiesława Maniaka. Po raz kolejny na trybunach pojawiły się tłumy miłośników sportu, a wręczone zwycięzcom medale były kopiami tych z 1965 roku. Nie lada wydarzeniem był wówczas bieg Aurelii Trywiańskiej (MKL Szczecin) na dystansie 100 m ppł. Po raz pierwszy pokonała ona granicę 13 sekund. Na bieżni stanął także Marek Plwago i pochodzący z Pyrzyc Paweł Januszewski. Ponownie Szczecin gościł zawodników jednej z najstarszych dyscyplin sportu w 2008 roku. Mistrzostwa stały się dla sportowców ostatnią szansą na zakwalifikowanie się do kadry na sierpniowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Artur Noga, mający wtedy 20 lat, został mistrzem kraju na 110 m ppł i pojechał do Pekinu, gdzie w finale zajął piąte miejsce. Mistrzami Polaki zostali także Tomasz Majewski i Piotr Małachowski. Monika Pyrek (MKL Szczecin) zdobyła kolejny tytuł Mistrzyni Polski. Ozdobą zawodów był bieg na 1500 m mężczyzn z Bartoszem Nowicki (MKL Szczecin) Marcinem Lewandowski (Ósemka Police) i Pawłem Czapiewskim. Także tyczkarze mieli swoją dobrą passę. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się w dniach 16-18 lipca 1920 roku we Lwowie. Nosiły wówczas nazwę „Mistrzostw Głównych Polski”, a mistrzowskie tytuły przyznawano tylko tym zawodnikom, którzy uzyskali lepsze wyniki od ówczesnych wskaźników na Igrzyskach Olimipijskich 1920 r. Kobiety w zawodach startują od 1922 r. i aż do 1948 r. w większości przypadków ich rywalizacji odbywała się w innym mieście i terminie niż mężczyzn. Ciekawostką jest też fakt, że w przeszłości w programie znajdowały się nie tylko konkurencje olimpijskie, ale i te dość nietypowe, jak np. rzut granatem. 90. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletycebędą dla naszych lekkoatletów ostatnią szansą na wywalczenie awansu do reprezentacji Polski na 22. Mistrzostwa Europy, które od 12 do 17 sierpnia odbędą się w Zurychu. Wstęp na zawody dla kibiców będzie bezpłatny, a relację telewizyjną przeprowadzi stacja TVP Sport. Szczegółowe informacje i program minutowy zawodów na stronie: www.mps90.mosrir.szczecin.pl relacjďż˝ dodaďż˝: krab |
|